תפריט
לא נמצאו מוצרים בסל.

פריצת דיסק

השאירו פרטים ואחזור אליכם בבהקדם

בסוף העשור השני לחיינו מתחיל הדיסק הבין חולייתי לעבור תהליך של הזדקנות כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי של עמוד השדרה (ספונדילוזיס). התנוונות הדיסק כוללת ירידה

בתכולת המים והתייבשות הדיסק היוצרת שינוי בהרכב הכימי של רקמת החיבור המרכיבה אותו.  הרכב הדיסק עובר מחומר ג’לטני, גמיש ונפוח לחומר פחות גמיש ויבש. בטבעת

החיצונית של הדיסק מתחילים להיווצר סדקים המחלישים את המבנה וגורמים לחלק מהטבעת לבלוט החוצה. כתוצאה מהלחץ יכול לפרוץ החומר הג’לטני החוצה לכל כיוון דרך הסדקים שנוצרו בטבעת, אך לרוב הנטייה גדולה יותר לפריצה אחורית בשל החולשה המבנית של הטבעת מאחור. במהלך ההתנוונות הדיסק מאבד מיכולותו לבלום זעזועים בצורה יעילה לחוליות. כתוצאה מכך נפגעים המפרקים הקטנים בין החוליות ומתפתח בהם תהליך אוסטאוארתריטיס. יציבות החוליות נפגמת ובניסיון של השרירים הבין חולייתיים ליצב אותם מתחילים להיווצר מעל למרווח הדיסק ומתחתיו , זיזים גרמיים הנקראים אוסטאופיטים. במצב מתקדם של תהליך הניוון הדיסק כמעט ונעלם לחלוטין עד למצב שבו גוף החוליה שמעל נוגע בזה שמתחת ובעצם אין הפרדה.
חשוב לציין שתהליך ההזדקנות של עמוד השדרה אינו מחלה כאם תהליך לגמרי ובמרבית המקרים תהליך זה אינו גורם כלל לסימפטומים או מהווה מקור לכאב.
בבדיקות MRI שנעשו לאנשים בני 50 ומעלה ללא כאב גב, נצפה אצל מחצית מהנבדקים שיעור גבוהה של שינויים ניווניים בדיסקים בעמוד השדרה המותני ובבני 70 ביותר מ-90%.
פריצת דיסק חריפה מופיעה בעשור ה-3 עד העשור ה-5 . בגילאים מאוחרים יותר הדיסק גם כך יבש כך שפריצת דיסק הינה שכיחה.

להתייעצות התקשרו: 1-700-052-053

דילוג לתוכן