Call nowBook now

   דיקור יבש רופאים אורטופדיים , פיזיותראפיסטים ומטפלים קליניים ברחבי העולם משתמשים בקשת רחבה של אביזרים וטכניקות טיפול וגישות חדשות נוצרות בגישת התראפיה הפיזיולוגית להפחתת מעגלי כאב של מטופלים. מעת לעת אנו צופים בהתהוותה של שיטת טיפול חדשה, הגעתה של התראפיה המנואלית (פיזיותראפיה) לארה"ב היא דוגמה טובה לכך.
מזה עשורים רבים שלטה הפיזיותראפיה כשם דבר בטיפולים אורטופדיים ברחבי אירופה, ניו-זילנד ואוסטרליה טרם נחתה בארה"ב בתחילת שנות ה-60. מדינות רבות בארה"ב העלו באבק את גישת טיפול זאת. כיום שיטת טיפול זאת מוגדרת כ"זרם המרכזי" בעולם השיקום האורטופדי ונלמדת במרכזים אקדמיים ברחבי העולם. משך שנים אחדות נאלצה קהילת הפיזיותראפיסטים בארה"ב להגן על זכויותיהם להעניק טיפולים בעיקר לאחר שאותגרו על ידי קהילת הכירופרקטים! תהליך דומה עובר בחשיפה של שיטת הטיפול בדיקור יבש/Dry Needling בקרב פיזיותראפיסטים רבים אשר החליטו כי שיטה זאת חוטאת מטווח פעילותם כמטפלים מנואלים בעוד אחרים עדיין קצת מהססים. עם זאת טכניקת דיקור יבש משמשת כבר כעת מטפלים רבים ברחבי העולם לרבות פיזיותראפיסטים ונראה כי היד עוד נטויה..
מטרת מאמר זה היא לערוך היכרות עם טכניקת הטיפול שנקראת דיקור יבש/Dry Needling בפני קהילת המטפלים בישראל.
טכניקת דיקור יבש – Dry needling – מבוא מספר גישות טיפול בדיקור יבש בוססו על פי תיאוריות שונות. במאמר זה נעסוק בגישה אחת בלבד שלפיה אנו מטפלים . טריגר פוינט/- Myofascial Trigger Point Model טכניקת דיקור יבש משמשת בעיקר לדיקור נקודות טריגר. מומחים בטיפול בכאבים סבורים ש-75% מן הכאבים הכרוניים נובעים מנקודות מעוררות כאב שהן נקודות נפוחות בשרירים, המאופיינות בהיעדר חמצן. הטיפול בכאב נעשה באמצעות דיקור יבש כאשר המטרה המרכזית היא השגת גירוי עצבי בעזרת מחטי הדיקור שנועד לעורר זרימה של חמצן לשריר ושבאמצעותו משתחררים מכיווצם תאי השריר. הפעולה של דיקור הנקודה הרגישה כמעט ואינו מורגש ואלו אשר חשים דיקור זה מתארים אותו כ"כאב נעים" או "כאב טוב ".
מה משמעות צירוף המילים דיקור יבש?
דיקור יבש נקרא כך משום שזהו דיקור אשר בו איננו מזריקים דבר לגוף. המחטים הינן מסוג מיוחד המזכירות במבנה את המחטים הסיניות המוכרות לכולם. המחטים בהם אנו משתמשים הינם חד פעמיות ועל כך סטריליות ב-100%!
מה המטרה של דיקור יבש ובמה הוא שונה מהדיקור הסיני? מטרתו של הדיקור היבש הוא בראש ובראשונה השגת גירוי עצבי בנקודת הטריגר.
ועכשיו קצת פיזיולוגיה: התפקיד העיקרי של רקמת השריר הוא לגרום לתנועה באמצעות היכולת להתכווץ וליצור מתח. השרירים מחוברים לעצם באמצעות הגידים. המקום בו חובר השריר לנקודה יציבה יחסית בעצם נקרא תחל (origin) והקצה האחר של השריר שנע עם העצם ידוע בשם אחז .(insertion) כאשר שריר מתכווץ, הוא יוצר מתח שמועבר לעצמות באמצעות הגידים ואז מתרחשת תנועה. לפיכך תנועה נגרמת על ידי יחסי הגומלין שבין מערכת השרירים למערכת השלד. המקום בו מתרחשת ההתכווצות בשריר הוא יחידה מקרוסקופית של השריר הנקראת סרקומר. על מנת ליצור את התנועה הקטנה ביותר צריכים להתכווץ מיליוני סרקומרים. הסרקומר מורכב מפילמנטים עבים – מיוזין (myosin) ומפילמנטים דקים – אקטין (actin) וידוע גם על פילמנט מחבר שלישי – הטיטין (titin). צילומים מיקרוסקופיים מראים בבירור נוכחותם של מבנים אלה. ההשערה שרווחת כיום בעולם הרפואה היא שהשרירים מתפקדים באופן חלקי על פי תיאוריית ההחלקה של הפילמנטים, כפי שתוארה על ידי האקסלי (Huxley & Hanson 1954). הנחת היסוד היא, ששרירים מקבלים גירוי עצבי שגורם לשחרור של יוני סידן המאוחסנים בשריר. בנוכחות אדינוזין טריפוספט (ATP), "הדלק" של השרירים, נקשרים יוני הסידן לפילמנטים אקטין ומיוזין ויוצרים קשר אלקטרו סטטי אשר יוצר את תנועת הגופים הנ"ל. פתרון של בעיית הכאב המיופציאלי תלוי במציאת נקודת הטריגר המרכזיות הנמצאות במרכז השריר. נקודות טריגר תמיד מתחילות ממרכז השריר כיוון שזוהי הנקודה בה נכנס העצב המוטורי, המספק את הגירויים הגורמים לשריר להתכווץ. זהו גם המקום בו הסרקומרים נוטים להיכנס לצרות, הפרעה בפעילות החשמלית של העצב יוצרת "היתפסות" של גופי המיוזין והאקטין ואז ככל הנראה כתוצאה מגירוי יתר של הסרקומרים נוצרת נקודת הטריגר שאינה יכולה להשתחרר ביעילות מוחלטת ללא התערבות של מטפל! כאן נכנסת ביעילות טכניקת הדיקור היבש. והמטרה בעזרת הדיקור היבש משיג המטפל גירוי עצבי אשר גורם לשחרור ההיתפסות של הסרקומרים ולהקלה מיידית בכאב ע"י שחרור הורמונים מעוררי שמחה ומפחיתי כאב למחזור הדם.
טכניקת הדיקור היבש שונה משיטת הדיקור המוכרת ברפואה הסינית כמו גם מהדיקור היפני בכך שההתייחסות היא לנקודות טריגר הידועות לרב כמקרינות כאב ומצריכות ידע נרחב באיתורן בעוד שמדקרים סינים מדקרים נקודות מרידיאן סיניות שמטרתם היא הזרמת אנרגית חיים תקינה בגוף. בשיטת טריגר פוינט ישנו מיפוי מדויק של נקודות הטריגר על כל אחד משרירי מערכת התנועה בגופנו כולל דפוסי הקרנת הכאב של כל נקודה ונקודה. חשוב לציין שנקודות טריגר הינן נקודות שניתן למדוד את רמת הפעילות החשמלית שלהן באמצעות מכשיר E.M.G פשוט והשיטה נתמכת בעקרונות ובנורמות המקובלים בעולם הרפואה המערבית. ישנן חפיפה כמובן של מספר נקודות טריגר עם נקודות מרידיאן סיניות ולעיתים ממש ליד אך עדיין חוטא למטרה. בכל זאת לרב המיקום יהיה שונה.
ההבדל החשוב ביותר בהבנה ובתפיסה של טריגר פוינט הוא דפוסי הכאב המוקרן לדוגמת טריגר בשריר התת-שכמתי יצור דפוסי כאב מוקרן לאזור הכתף האחורית וכמעט תמיד יהיו גם מיחושים בחלק הגבי של שורש כף היד אשר ניתן להתייחס אליהם כאל החתימה הוירטואלית של טריגר פוינט בתת שכמתי.
לסיכום: השימוש בדיקור יבש כטכניקת טיפול בנקודות טריגר המעוררות ומקרינות כאב הינה יעילה עד מאוד. חשוב מאוד לבדוק כאשר פונים למטפל בדיקור כי יש לו את הידע והניסיון באיתור נקודות מעוררות כאב. הטיפול בנקודות מעוררות כאב יעיל גם על ידי טכניקות טיפול ידניות כגון עיסוי רפואי וניתן אף לשלב טיפול של עיסוי רפואי לנקודות הטריגר ולאחר מכן דיקור נוסף של אותן הנקודות אשר יוצרים הקלה גדולה והפחתה מיידית ברמת הכאב.

<url=. therapists.html="">סהר צור מומחה בשיטת דיקור נקודות טריגר ובשיקום מערכת התנועה. להתייעצות התקשרו: 1-700-052-053

[fb_button]

צור קשר